Przejdź do treści
Proszę czekać...

Kilar jak w Filharmonii

Na początek Festiwalu Wojciech Kilar pojawił się klasycznie i filharmonicznie. Sferyczne "Preludium chorałowe", żywiołowa "Ricordanza", przebój muzyki polskiej – góralska i żywiołowa "Orawa" z okrzykiem orkiestry „hej!” na końcu utworu oraz refleksyjny II Koncert fortepianowy - to tylko kilka momentów tej muzycznej uczty. Wystąpił renomowany zespół AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją znakomitego dyrygenta, wspaniałego interpretatora muzyki Kilara – Marka Mosia. Przy fortepianie zasiadł specjalista od muzyki polskiej – Piotr Sałajczyk.

Słuchajcie, słuchajcie, młodzi przyjaciele...

Czy koncerty edukacyjne mogą być ciekawe, nietuzinkowe i zaskakujące? Tak, jeśli biorą w nim udział artyści, dla których muzyka jest prawdziwą pasją i potrafią nią zarazić młodą publiczność. Na koncercie można było poznać różne instrumenty muzyczne – od smyczkowych, takich jak skrzypce, altówka i wiolonczela po wielkie, majestatyczne, pięknie brzmiące organy w Bielskim Centrum Kultury. Uzupełnieniem prezentacji był najważniejszy instrument – głos ludzki. Wokaliza Wojciech Kilara z filmu "Dziewiąte wrota" Romana Polańskiego objaśniła nam, co to znaczy śpiewać bez… słów.

Leszek Możdżer i Motion Trio rozbijają bank!

Salon muzyczny z Motion Trio i Leszkiem Możdżerem był niezłą mieszanką artyzmu, żywiołowości, ale i dobrego smaku. Kiedy to znane Trio rozszerzyło się do kwartetu z tym sławnym pianistą, efekt mógł być tylko jeden – niezapomniane wydarzenie muzyczne z utworami od patrona Festiwalu, Henryka Mikołaja Góreckiego, poprzez kompozycje dedykowane Motion Trio (m.in. Jerzego Maksymiuka – tym razem w roli kompozytora), poprzez energetyczny "Oberek" Bacewicz i "Toccatę" Krzanowskiego aż do wysmakowanych reinterpretacji Chopina, w tym słynnego Preludium e-moll. Na koniec była "Orawa" Kilara na… 3 akordeony i długie owacje publiczności!

Niezwykły żywioł młodzieżowej orkiestry

Jeśli ktoś chciał zobaczyć i posłuchać, jak muzyka Kilara rozpala emocje nie tylko słuchaczy, ale też wykonujących ją muzyków, to wybrał się z pewnością na koncert Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Młodzi instrumentaliści pod batutą Roberta Koźbiała dali pokaz takiej żywiołowości i muzykalności, że niejedna zawodowa orkiestra mogłaby się od nich uczyć.

Gala muzyki filmowej Wojciecha Kilara

Na zakończenie Festiwalu nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki filmowej, tak mocno przecież związanej z Wojciechem Kilarem. Słynny Polonez z "Pana Tadeusza", Walc z "Ziemi obiecanej" czy Mazur z "Zemsty" poniósł nas nie tylko do tańca. Za pulpitem dyrygenckim i przed orkiestrą Sinfonietta Cracovia stanął specjalista w tej dziedzinie – kompozytor, aranżer i dyrygent – Adam Sztaba. Nie zabrakło więc i jego partytury filmowej z filmu "Od pełni do pełni". Ponadto – oscarowej muzyki Jana A.P. Kaczmarka z "Marzyciela" oraz… Krzysztofa Pendereckiego z Arią z "Rękopisu znalezionego w Saragossie".

Reksio kompozytor

To była znakomita rodzinna zabawa – wspólne oglądanie filmów animowanych dla dzieci (i dorosłych dzieci!), w których ważną rolę odgrywa muzyka. Pokaz animacji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych odbył się w sobotnie przedpołudnie 7 października 2023 r. godzinie 11.30 w Kawiarni Bielskiego Centrum Kultury.