Zapraszamy na znakomitą rodzinną zabawę – wspólne oglądanie filmów animowanych dla dzieci (i dorosłych dzieci!), w których ważną rolę odgrywa muzyka. Pokaz animacji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych zaplanowany jest w sobotnie przedpołudnie 7 października godzinie 11.30 w Kawiarni Bielskiego Centrum Kultury. Reksia nie zabraknie. Wstęp wolny.
Z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych współpracowali nie tylko kompozytorzy muzyki filmowej i teatralnej, ale także czołowi twórcy muzyki koncertowej, jak Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Stefan Kisielewski czy Grzegorz Turnau. Pierwszy zrealizowany tam film, zatytułowany Czy to był sen? w reżyserii Zdzisława Lachura powstał w 1948 roku jeszcze bez muzyki, ale już drugi film zatytułowany Traktor A-1 w reżyserii Władysława Nehrebeckiego został muzycznie opracowany przez Zygmunta Wiehlera.
Ze Studiem współpracowało ponad pięćdziesięciu kompozytorów, między innymi takie postacie jak Grażyna Bacewicz, Lucjan Kaszycki, Waldemar Kazanecki, Stefan Kisielewski, Tadeusz Kocyba, Krzysztof Komeda-Trzciński, Włodzimierz Kotoński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Józef Świder, Jerzy Wasowski, Grzegorz Turnau. Muzykę do Reksia pisał Zenon Kowalowski, a do Bolka i Lolka - Waldemar Kazanecki i Tadeusz Kocyba.
Pierwszy film z muzyką Krzysztofa Pendereckiego powstał w Studiu w 1959 roku i zatytułowany był Bulandra i diabeł. Był to początek współpracy tego kompozytora z branżą filmową. Dla SFR Penderecki napisał w sumie 13 partytur.
Program przeglądu filmów:
Reksio śpiewak, reż. Lechosław Marszałek, muz. Zenon Kowalowski (1975)
Reksio, słysząc dźwięki skrzypiec, a potem fortepianu, próbuje śpiewać. Początki tego są wielce nieporadne, ale potem piesek osiąga całkiem przyzwoity poziom.
Bulandra i diabeł, reż. Jerzy Zitzman, Lechosław Marszałek, muz. Krzysztof Penderecki (1959)
Filmowa realizacja opowiadania Gustawa Morcinka, o górniku, który zmusił diabła, aby ten wykonywał za niego prace w kopalni.
Scyzoryk, reż. Leszek Lorek, muz. Krzysztof Penderecki (1961)
Groźny scyzoryk sieje wokół siebie spustoszenie. Kwiatowi w doniczce obcina liście, dziurawi piłkę. Dopiero kasztanowy ludzik pokonuje go i pozbawia agresywnego ostrza.
Koncert świerszcza, reż. Eugeniusz Kotowski, muz. Bogumił Pasternak (1980)
Myszka spotyka świerszcza, któremu zerwały się w skrzypcach struny. Zabiera go do swojego domku, pociesza go i naprawia mu skrzypce. Potem, kiedy myszka jest chora, wdzięczny świerszcz piękną muzyką umila jej czas rekonwalescencji.
O ptaszku, który nie chciał śpiewać, reż. Lechosław Marszałek, muz. Tadeusz Kański (1957)
Mały, szary ptaszek zastanawia się, co chciałby robić. Nie może się jednak zdecydować i zasypia. Przychodzi wiosna i rozkwita drzewo, na którym ptaszek ma gniazdko. Wtedy ptaszek zaczyna śpiewać.
Reksio kompozytor, reż. Józef Ćwiertnia, muz. Zenon Kowalowski (1979)
Z okazji rocznicy urodzin klaczy Lawinii Reksio komponuje utwór muzyczny, który zostaje wykonany przez orkiestrę złożoną z podwórkowych zwierząt.
[Opisy filmów: www.sfr.com.pl]