Przejdź do treści
Proszę czekać...
Perkusista Paweł Dobrowolski trzyma na wyciagniętej dłoni drewnianą pałkę do perkusji, artysta ma lekki zarost i wpięte w ucho kolczyki
Paweł Dobrowolski, fot. Kuba Majerczyk

Paweł Dobrowolski

perkusja

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji Adama Buczka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest wykładowcą w klasie perkusji na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Miał okazję występować i współpracować z wieloma artystami, m.in.: Anną Marią Jopek, Nigelem Kennedym, Terencem Blanchardem, Randym Breckerer, Richardem Boną, Adamem Bałdychem, Włodkiem Pawlikiem, Krzesimirem Dębskim, Anną Jurksztowicz, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Zakopower i z wieloma innymi.

Jest laureatem nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2006” w kategorii „Płyta roku - muzyka jazzowa” za udział w nagraniu albumu Assymetry Zbigniewa Namysłowskiego, „Fryderyk 2022” w kategorii „Fonograficzny debiut roku - muzyka jazzowa”, za udział w nagraniu albumu Maze zespołu Andrzej Gondek Trio, „Fryderyk 2023” w kategorii „Płyta roku - muzyka jazzowa” za udział w nagraniu albumu Flying Lion Andrzeja Święsa.

Prowadzi też działalność dydaktyczną wykładając na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych Puławy 2014, 2015, 2016, 2017, oraz Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych Cho-Jazz 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023.

Wielokrotnie zajmował czołowe miejsca w kategorii Perkusista Roku w corocznej ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”. W 2017 roku zaliczony do grona „101 Polskich Perkusistów Wszech Czasów” magazynu „Perkusista”.

Jest laureatem wielu nagród min: I nagrody i statuetki „Aniołka Jazzowego” na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa (2004, 2005), I miejsca GRAND PRIX w kategorii zespołowej 40 Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego „Jazz Nad Odrą 2004”,  I nagrody na na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych  „Jazz Juniors” (2002, 2005), wyróżnienia dla instrumentalisty na „Jazz Juniors 2004”, "Swingującego Kruka”, wyróżnienia dla instrumentalisty na 2. Hot Jazz Spring (Częstochowa 2003), I nagrody na Konkursie Zespołów Jazzowych w Radomiu (2004), I nagrody zespołowej na Kultursalon Horbiger (2004) w Wiedniu, I nagrody zespołowej „Klucz do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej (2004).

W dotychczasowym dorobku posiada ponad 70 nagranych płyt jak również muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych min: w Australii, Japonii, Korei Płd., Chinach, Indonezji, Indiach, Singapurze, Hongkongu, Tajwanie, Libanie, Izraelu, Palestynie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainie, Estonii, Łotwie, Białorusi, Szwecji, Norwegii, USA, Meksyku.

Miał okazję koncertować na wielu prestiżowych scenach np: Royal Albert Hall w Londynie, Olympia w Paryżu, Opera w Tel Avivie, filharmoniach w Europie i na świecie, scenach klubowych min: Ronnie Scott’s w Londynie, Blue Note w Tokio i w Mediolanie, New Morning w Paryżu, oraz wielu innych.

fot. Kuba Majerczyk