Przejdź do treści
Proszę czekać...
Wojciech Kilar w okulrach w czarnym garniturze
05-10-2023
15:00
Kino Helios, ul. Mostowa 5

Projekcja filmu dokumentalnego Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood (2017) w reżyserii Violetty Rotter-Kozery oraz prezentacja jej książki Kilar. W bliskim planie (wydanie: Polskie Wydawnictwo Muzyczne). Spotkanie poprowadzi Dyrektor i Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.

O filmie: Jak wyglądała współpraca Wojciecha Kilara z reżyserami, czy jego pomysły nie spotykały się z oporem twórców, cenzury? Jaki jest status muzyki filmowej, czy jest on równy muzyce koncertowej? Czym inspirował się Kilar, tworząc ścieżki dźwiękowe do filmów? Czy zdarzały mu się gorsze produkcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie, udzielili ich wybitni artyści, często zaprzyjaźnieni z kompozytorem. Są wśród nich m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kord, Marek Moś, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, Fred Fuchs - producent Draculi. Dopełnieniem rozmów z artystami i świadkami wydarzeń, których bohaterem był Wojciech Kilar, są fragmenty wybitnych dzieł światowej sławy reżyserów, z którymi współpracował kompozytor. W dokumencie wykorzystano fragmenty ponad 20 produkcji od wczesnych filmów z lat 60. w reżyserii Kazimierza Kutza po ostatnie obrazy, takie jak Pianista w reżyserii Romana Polańskiego, Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy czy Portret damy Jane Campion. [Źródło: FilmPolski.pl]

Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza

Producent wykonawczy: Telewizja Polska (Katowice)

Koprodukcja: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Katowice Miasto Ogrodów

O książce: Książka stanowi zbiór osobistych rozmów przeprowadzonych przez Violettę Rotter-Kozerę z wybitnymi postaciami świata kultury. Z ich wspomnień, okraszonych licznymi anegdotami, wyłania się niezwykle intymny i urokliwy portret jednego z najbarwniejszych polskich kompozytorów. Z autorką rozmawiają: Roman Polański, Antoni Wit, Kazimierz Kutz, Kazimierz Kord, Fred Fuchs, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, Ks. Jerzy Szymik, Marek Moś, Krzysztof Zanussi. [Źródło: pwm.com.pl]

Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

 

Autorka książki i reżyserka filmu Violetta Rotter-Kozera Violetta Rotter-Kozera - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, publicysta, ilustrator muzyczny, prezenter, pianista, kompozytor, prelegent, absolwent Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach, od 1988 roku pracownik etatowy TVP, obecnie na stanowisku redaktor odpowiedzialny.

Pracuje jako wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Zakładzie Reżyserii Filmowo-Telewizyjnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładała w The University of the Arts in Philadelphia.

Jest członkiem Rady Programowej Filharmonii Śląskiej oraz Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Autor filmów dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych, koncertów, programów studyjnych realizowanych „na żywo”, wydawca cyklicznego programu poświęconego kulturze na antenie TVP Katowice.

 

dr Daniel Cichy - muzykolog, publicysta muzyczny, menadżer kultury i wydawca. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Ruprecht-Karls-Universität w Heidelbergu. Przez wiele lat związany z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Instytutem Muzykologii UJ. Jest laureatem Ray E. & Ruth A. Robinson Musicology Award, stypendystą Deutscher Musikrat i Ernst-von-Siemens-Musikstiftung, tygodnika „Polityka” i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Oprócz działalności naukowej, Daniel Cichy prowadził czynną działalność jako krytyk i publicysta muzyczny. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ruchem Muzycznym”, Drugim Programem Polskiego Radia oraz Radiem Kraków; publikował eseje i teksty krytyczne w prasie polskiej („Glissando”, „Didaskalia”, „Teatr”) i zagranicznej („Neue Musikzeitung”, „MusikTexte”, „Neue Zeitschrift für Musik”). 

W styczniu 2013 roku został redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a od stycznia 2017 roku zajmuje stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego tej Oficyny. Odpowiada m.in. za realizację projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, największego muzycznego projektu wolnej Polski, przygotowywanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest współautorem założeń programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, którego celem jest upowszechnianie muzyki polskiej XIX wieku oraz licznych przedsięwzięć wydawniczych, fonograficznych, edukacyjnych, artystycznych i promocyjnych. 

Od 2020 r. jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki. W maju 2021 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego”.

fot. Bartek Barczyk © Polskie Wydawnictwo Muzyczne 


Pozostałe wydarzenia