Przejdź do treści
Proszę czekać...
zdjecie
07-10-2023
11:30
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, ul. Juliusza Słowackiego 27

Projekcja filmów animowanych dla dzieci (i nie tylko!) Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej o tematyce muzycznej. Czy ktoś jeszcze pamięta, że Reksio był także śpiewakiem i kompozytorem? A czy znacie opowieść o ptaszku, który nie chciał śpiewać? 

W Bielsku-Białej młody, świetnie zapowiadający się kompozytor - Krzysztof Penderecki - otrzymuje od znanego już wtedy reżysera zamówienie umuzycznienia śląskiej legendy, spisanej przez Gustawa Morcinka o tym, jak górnik Bulandra nie dał się przez diabła oszukać, a sam go przechytrzył i Rokita musiał za niego w kopalni fedrować. Jest rok 1959, Penderecki był wtedy młodym, 26-letnim kompozytorem „na dorobku” i obok komponowania Polymorphi czy Trenu tworzył muzykę użytkową do filmów animowanych, teatrów lalkowych, teatrów dramatycznych i do filmów krótkometrażowych. 

Film trwa zaledwie 8 minut i 23 sekundy. Gwarantujemy Państwu, że będzie to najlepiej spędzone czas w sobotę z dziećmi (i nie tylko). Pozostałe filmy zajmą w sumie godzinkę. Na poduszkach i pufach, w nowej kawiarni BCK...

  • Bulandra i diabeł, reż. Jerzy Zitzman, Lechosław Marszałek, muz. Krzysztof Penderecki (1959)
  • Scyzoryk, reż. Leszek Lorek, muz. Krzysztof Penderecki (1961) 
  • Reksio śpiewak, reż. Lechosław Marszałek, muz. Zenon Kowalowski (1975)
  • Reksio kompozytor, reż. Józef Ćwiertnia, muz. Zenon Kowalowski (1979) 
  • Koncert świerszcza, reż. Eugeniusz Kotowski, muz. Bogumił Pasternak (1980) 
  • O ptaszku, który nie chciał śpiewać, reż. Lechosław Marszałek, muz. Tadeusz Kański (1957)

Pozostałe wydarzenia