Przejdź do treści
Proszę czekać...
Tekst alternatywny

Marek Moś

Dyrygent

Wybitny polski dyrygent, a także skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także dyrektor festiwali Letnia Filharmonia AUKSO oraz AUKSODRONE. 
Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. 

Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się̨ jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Wraz z nim występował na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, deSingel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim dokonał kilkudziesięciu prawykonań utworów polskich i zagranicznych, z których znakomita większość została dedykowana zespołowi. 

Dzięki szerokim horyzontom muzycznym i otwartości na nowe doświadczenia od ponad 20 lat prowadzi jedną najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Z AUKSO wykonuje muzykę współczesną, filmową, jazzową, popularną; szczególnym upodobaniem darzy twórczość balansującą na granicy gatunków. Nie stroni jednak od klasyki, czego przykładem są wykonania wszystkich symfonii Beethovena oraz kompletu symfonii londyńskich Haydna. Bierze udział w projektach rozszerzających pojęcie muzyki orkiestrowej. Występował z czołowymi przedstawicielami polskiej muzyki elektroakustycznej (Stefan Wesołowski, Jacaszek, DJ Lenar) i zagranicznej muzyki elektronicznej (Squarepusher, Mira Calix); współpracował z Aphex Twinem i Jonny’m Greenwoodem. Wraz z AUKSO chętnie angażowany jest do interpretacji twórczości muzyków jazzowych. Od wielu lat współpracuje z Leszkiem Możdżerem i Michałem Urbaniakiem; koncertował z Tomaszem Stańką, Andrzejem Jagodzińskim, Maciejem Obarą. Dzieli scenę również z artystami muzyki popularnej, jak Voo Voo czy Zakopower. 

Dzięki niezwykłej wrażliwości w mistrzowski sposób przekłada język muzyczny polskich kompozytorów współczesnych na język orkiestry. Wykonywał po raz pierwszy utwory takich kompozytorów, jak: Aleksander Lasoń, Zygmunt Krauze, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Cezary Duchnowski, Agata Zubel; dyrygował prawykonaniami wszystkich oper Aleksandra Nowaka. Jest cenionym interpretatorem muzyki Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego.

Prowadził orkiestry krajowe, jak i zagraniczne, m.in. Chicago Philharmonic Orchestra, Ensemble Modern. Oprócz kierowania AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy jest opiekunem artystycznym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował w krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej, a ostatnio także w Ameryce Północnej, w nowojorskiej Carnegie Hall (koncert Głosy gór). Występował na czołowych polskich festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Sacrum Profanum w Krakowie, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach; z AUKSO regularnie gości na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Precyzja i dbałość o szczegóły w wykonaniu AUKSO pod jego batutą znajdują uznanie nie tylko w sali koncertowej, ale i w studiu nagrań. Razem z tyską orkiestrą nagrywał utwory polskich kompozytorów do projektu 100 na 100. Muzyczne dekady wolności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Regularnie bierze udział w sesjach nagraniowych muzyki filmowej dla West One Music Group. Nagrywał muzykę filmową Wojciecha Kilara, Elliota Goldenthala, Jonny’ego Greenwooda, Davida Buckleya, Davida Kitaya, Pawła Mykietyna i Macieja Zielińskiego. Płyty z udziałem Marka Mosia wydawane są m.in. przez Nonesuch, EMI Classics, Anaklasis, DUX, BeArTon, CD Accord.

Marek Moś jest laureatem wielu nagród, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu, Związku Kompozytorów Polskich, Koryfeuszy Muzyki Polskiej, Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, a także kilku statuetek Fryderyka. W roku 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Tychy. 

Poza intensywną aktywnością̨ koncertową i nagraniową wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

fot. Dorota Koperska