Przejdź do treści
Proszę czekać...
Pianista Lech Napierała siedzi z podpartą ręką na twarzy, jest ubrany w białą koszulę, nosi ciemne okulary, ma ciemnie włosy i zarost na twarzy
Pianista Lech Napierała, fot. Marta Napierała

Lech Napierała

Pianista

Lech Napierała należy do grona czołowych polskich pianistów – kameralistów, specjalizujących  się w wykonawstwie pieśni, ceniony zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Regularnie występuje ze światowej sławy artystami, takimi jak Tomasz Konieczny, Paul Schweinester, Małgorzata Walewska, Krzysztof Chorzelski, Aida Garifullina, Cigdem Soyarslan, Monika Bohinec, zapraszany jest do najbardziej prestiżowych sal koncertowych takich jak: wiedeńskie Musikverein, Konzerthaus, wiedeńska Staatsoper, Tokio Bunka Kaikan, filharmonie w Warszawie, Berlinie, Sofii, Lubljanie, NOSPR w Katowicach, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Opera Narodowa w Lubljanie i wiele innych.

Pianista ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu w klasie akompaniamentu wokalnego prof. Davida Lutza, wcześniej Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował u profesorów Krzysztofa Jabłońskiego, Andrzeja Stefańskiego i Barbary Halskiej.

W jego dorobku fonograficznym znajdują się płyty wydane przez wytwórnie Dal Segno/Universal, Signum, NIFC, DUX i Anaklasis. Ostatnie płyty, na których Lech Napierała partneruje Tomaszowi Koniecznemu, to dwupłytowy album zawierający dwie wersje Winterreise Franciszka Schuberta - oryginalną do słów Wilhelma Müllera a także wersję polską, do słów Stanisława Barańczaka. Ponadto ukazały się albumy z Pieśniami i Sonetami Romualda Twardowskiego, album Between Death & Love z pieśniami Rachmaninowa i Mussorgskiego będący rejestracją recitalu w Filharmonii Narodowej w Warszawie we wrześniu 2020, a także najnowsza płyta Apokalipsa z pieśniami Gustawa Mahlera oraz Aleksandra Nowaka.

Lech Napierała jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu i Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jest też gościnnym profesorem Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, regularnie prowadząc tam kursy pieśni dla wokalistów i pianistów. 

fot. Marta Napierała