Przejdź do treści
Proszę czekać...
Wokalista Janusz Radek pije kawę na balkonie, ubrany jest w czarną kurtkę i białą koszulę

Janusz Radek

Wokalista

Studiował w Krakowie – jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w 1990 – na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy poezję w Olsztynie – gdzie zdobył I nagrodę - Lirę Orfeusza. 

Zaczynał od klimatów poetyckich – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, E.E Cummingsa. W latach 1994-95 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu - punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus.

Nagrywał piosenki do filmów animowanych dla dzieci - Pokemon i O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reż. A. Krauzego. Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.

Wystąpił w zbiorowych wykonaniach piosenek promujących kampanie społeczne: Pokonamy fale (na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami - 2004), Nie jesteś sam (hymn fundacji TVN – 2005) i Dwoje (kampania Partnerska Rodzina - 2007).

Występował w spektaklach teatralno-muzycznych, m. in. Jesus Christ Superstar (Teatr Rozrywki, Chorzów 2000), Zakochany Paryż (Kieleckie Centrum Kultury, Kielce 2008), Jerry Springer - The Opera (Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2012).

Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz wrześniowy) Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. 

Najważniejsza forma jego działalności artystycznej to recitale wokalne. W niektórych prezentuje własne interpretacje najpiękniejszych piosenek z dorobku innych twórców. Powstają też programy autorskie, do których pisze melodie i teksty.

Jesienią 2022 brał udział w 17. edycji programu rozrywkowego telewizji Polsat Twoja twarz brzmi znajomo. Po dziewięciu odcinkach dotarł do finału, w którym zajął trzecie miejsce.

fot. Maciej Gillert